Zaznacz stronę

Wartość figur szachowych – punktacja

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Na czym polega punktacja figur?

Figury szachowe poruszają się i zbijają w różny sposób. Z tego względu jedne z nich są słabsze, a drugie silniejsze. Dzięki przypisaniu poszczególnym figurom wartości punktowych możemy w łatwiejszy sposób ocenić czy określona wymiana (bicie) jest dla nas opłacalne czy też nie.

wartość figur szachowych punktacja

2. Wartości szachowe poszczególnych figur:

król

Król

Król nie ma przypisanej wartości ponieważ nie można go stracić/wymienić. Orientacyjnie byłoby to ok. 4-5 punktów.

królowa

Hetman/królowa

Hetman jest najcenniejszą figurą szachową wartą 9 punktów.

wieża

Wieża

Wieża jest ciężką figurą wartą 5 punktów.

goniec

Goniec

Goniec jest lekką figurą wartą 3 punkty.

skoczek

Skoczek

Skoczek jest lekką figurą wartą 3 punkty.

pion

Pion

Pion to najsłabsza bierka szachowa warta 1 punkt.

3. Wymiana figur

Na podstawie powyższych wskazówek możemy wydedukować, że na przykład opłacalnym biciem będzie zbicie wieży przeciwnika (5 punktów) w zamian za poświęcenie gońca (3 punkty). Strata jakiejkolwiek figury zbitej przez piona uznawana jest za stratę materiału (jakości).

Przyjmuje się, że skoczek jest wart tyle samo co goniec, ale jeśli w grze środkowej/końcowej dysponujemy parą gońców to daje nam to lekką przewagę.

para gońców

4. Wartość względna figur

Musimy pamiętać, że przedstawione powyżej wartości i zasady są tylko pomocą. Wymiana bierek zgodnie z tymi zasadami w wielu przypadkach będzie opłacalna, ale nie zawsze. Na ocenę wartości naszych figur ma wpływ nie tylko ich początkowa wartość, ale również sytuacja na szachownicy.

Podstawowym pytaniem jest to czy posiadamy jakąś figurę, ale zupełnie innym, równie ważnym to czy ją wykorzystujemy w grze.

wartość względna figur

W przykładzie powyżej obaj gracze posiadają dokładnie tą samą ilość/jakość materiału, ale sytuacja czarnego na planszy jest znacznie aktywniejsza. Silnik szachowy ocenia przewagę gracza czarnego na 3,7, czyli tak jakby posiadał on przynajmniej jednego gońca/skoczka więcej. Zaznaczone na grafice figury białego nie robią w zasadzie nic (są niekatywne) i marnuje się ich potencjał.

W zależności od sytacji równie dobrze mogą spisywać się gońce/skoczki. Przyjmuje się, że skoczki lepiej się spisują w zamkniętych pozycjach (na szachownicy znajduje się dużo łańcuchów pionów), a gońce w otwartych. 

zamknięta pozycja goniec vs skoczek

Zamknięta pozycja, w której skoczek jest w stanie przedostać się za linię wroga.

otwarta pozycja goniec vs skoczek

Otwarta pozycja, w której goniec ma wolną do ataku przekątną.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *