Zaznacz stronę

Wieża w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja wieży

Wieża (ang. rook) jest jedną z ciężkich figur szachowych. Każdy gracz posiada na początku 2 wieże. Wartość wieży w szachowej skali oceniana jest na 5. Zobacz punktację wszystkich figur w szachach.

wieża szachy

2. Ustawienie wieży na szachownicy

Każdy z graczy posiada na początku rozgrywki dwie wieże. Gracz grający białymi bierkami ustawia swoje wieże na polach a1 oraz h1, zaś gracz grający czarnymi na polach a8 i h8.

ustawienie wieży

3. Ruchy wieżami w szachach

Wieża porusza się po linii prostej, pionowo oraz poziomo, o dowolną liczbę pól. Wieże nie mogą przeskakiwać innych bierek.

wieża ruchy

4. Bicie wieżą

Wieża może zbić bierki, które znajdują się na polach, po których się porusza. W przypadku zbicia wieża zajmuje miejsce zbitej bierki.

bicie wieżą
bicie wieżą
t

Czy wiesz, że?

Wieża jako figura ciężka (oceniana na 5) jest jedną z najbardziej wartościowych figur w grze. Wymiana jej za pionki lub lekkie figury (skoczka czy gońca) uznawana jest za stratę jakości i jest postrzegana raczej jako poświecenie.

5. Funkcja wież

Pierwszym zadaniem wież w trakcie gry  jest zazwyczaj ochrona króla, poprzez wykonanie roszady. W ten sposób chronimy naszego monarchę oraz łatwiej wprowadzamy wieżę do gry.

wieża po krótkiej roszadzie

W trakcie dalszego rozwoju figur często dążymy do sytuacji, w której wieże są ze sobą połączone (mają ze sobą kontakt). W ten sposób wieże chronią się wzajemnie, co w sytuacji zbicia jednej z nich pozwala na natychmiastowe zbicie bierki przeciwnika.

połączone ze sobą wieże

W dalszej części gry staramy się umieścić nasze wieże na otwartych liniach aby w pełni wykorzystać ich potencjał. W sytuacji poniżej naszą białą wieżą z g2 ruszamy na pole d2 aby przejąć i atakować linię d. Czarna wieża znajdująca się na b6 jest nieaktywna i zupełenie nie jest wykorzystywany jej potencjał.

otwarta linia dla wieży

2 komentarze

  1. Krystian Broniszewski

    Swietny portal, dobry artykuł idealny dla osób począßkujących. Jedyne moje zastrzezenia – obrazki są troszke za duże, ładują się naprawde bardzo długo. A artykuł ładnie i prejrzyście napisany dla osób początkujących. Sugerowałbym użyć tylko funkcji miniatur w opcjach grafiki, reszta jest jak najbardzej godna polecenia

    Odpowiedz
    • Szachista

      Dziękujemy za Pana opinię. Grafiki są kompresowane, dlatego nie powinny się wolno ładować. Być może ma Pan słabe połączenie internetowe. Zachęcamy do przeczytania również innych artykułów.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *