Zaznacz stronę

Wieża w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja wieży

Wieża (ang. rook) jest jedną z ciężkich figur szachowych. Każdy gracz posiada na początku 2 wieże. Wartość wieży w szachowej skali oceniana jest na 5. Zobacz punktację wszystkich figur w szachach.

wieża szachy

2. Ustawienie wieży na szachownicy

Każdy z graczy posiada na początku rozgrywki dwie wieże. Gracz grający białymi bierkami ustawia swoje wieże na polach a1 oraz h1, zaś gracz grający czarnymi na polach a8 i h8.

ustawienie wieży

3. Ruchy wieżami w szachach

Wieża porusza się po linii prostej, pionowo oraz poziomo, o dowolną liczbę pól. Wieże nie mogą przeskakiwać innych bierek.

wieża ruchy

4. Bicie wieżą

Wieża może zbić bierki, które znajdują się na polach, po których się porusza. W przypadku zbicia wieża zajmuje miejsce zbitej bierki.

bicie wieżą
bicie wieżą
t

Czy wiesz, że?

Wieża jako figura ciężka (oceniana na 5) jest jedną z najbardziej wartościowych figur w grze. Wymiana jej za pionki lub lekkie figury (skoczka czy gońca) uznawana jest za stratę jakości i jest postrzegana raczej jako poświecenie.

5. Funkcja wież

Pierwszym zadaniem wież w trakcie gry  jest zazwyczaj ochrona króla, poprzez wykonanie roszady. W ten sposób chronimy naszego monarchę oraz łatwiej wprowadzamy wieżę do gry.

wieża po krótkiej roszadzie

W trakcie dalszego rozwoju figur często dążymy do sytuacji, w której wieże są ze sobą połączone (mają ze sobą kontakt). W ten sposób wieże chronią się wzajemnie, co w sytuacji zbicia jednej z nich pozwala na natychmiastowe zbicie bierki przeciwnika.

połączone ze sobą wieże

W dalszej części gry staramy się umieścić nasze wieże na otwartych liniach aby w pełni wykorzystać ich potencjał. W sytuacji poniżej naszą białą wieżą z g2 ruszamy na pole d2 aby przejąć i atakować linię d. Czarna wieża znajdująca się na b6 jest nieaktywna i zupełenie nie jest wykorzystywany jej potencjał.

otwarta linia dla wieży

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *