Zaznacz stronę

Król w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja króla

Król (ang. king) jest najważniejszą figurą szachową. Cała gra bazuje na ochronie własnego króla i zamatowaniu króla przeciwnika. Nie przypisuje się mu żadnej wartości liczbowej ponieważ nie można go wymienić. Zobacz punktację wszystkich pozostałych figur w szachach.

król szachy

Sytuacja, w której gracz nie może uchronić swojego monarchy przed zbiciem oznacza jego przegraną (mat).

2. Ustawienie króla na szachownicy

Gracz grający białymi bierkami ustawia swojego króla na polu e1, zaś gracz grający czarnymi na polu e8.

ustawienie króla na szachownicy

3. Ruchy króla w szachach

Król może poruszać się w każdym kierunku (poziomo, pionowo, na skos), o jedno pole. Nie może przeskakiwać innych bierek, ani poruszać się po polach atakowanych przez bierki przeciwnika.

ruchy króla szachy

W powyższym przypadku biały król może poruszyć się w każdym kierunku z wyjątkiem pola e4 (znajduje się tam biały pion) oraz pola d4 (atakowanego przez czarnego pionka z linii c).

4. Bicie królem

Król może zbić bierki, które znajdują się na polach, po których się porusza. W przypadku zbicia monarcha zajmuje miejsce zbitej bierki. Król nie może zbić bierek, które są bronione tzn. których zbicie oznaczałoby w kolejnym ruchu zbicie króla. Z tego względu w sytuacji poniżej król może zbić niebronionego pionka po swojej lewej stronie (na c5) i nie może zbić pionka po swojej prawej stronie (na e5), bronionego przez króla przeciwnika.

bicie królem
zbicie pionka królem
t

Czy wiesz, że?

Król jako jedyna bierka w grze nie może szachować króla przeciwnika.

5. Funkcja króla

W początkowym etapie rozgrywki, kiedy na szachownicy znajduje się wiele lekkich i ciężkich figur życie króla jest zagrożone. W tym momencie często wykonuje się roszadę, aby zapewnić królowi większe bezpieczeństwo.

krótka roszada białe

Oczywiście w trakcie całej partii głównym zadaniem króla jest przetrwanie i pokonanie króla przeciwnika. Stąd w trakcie debiutu i gry środkowej monarcha pełni raczej funkcje defensywne.

Szczególna rola króla widoczna jest w grze końcowej, w której monarcha staje się jedną z potężniejszych bierek, które zostały na szachownicy. W tym momencie często trwa wyścig o to, który król jako pierwszy dotrze do centrum wydarzeń.

wyścig królów

W grze końcowej często król jest również wykorzystywany do zadania ostatecznego ciosu, czyli wykonania mata. W tym przypadku np. we współpracy z wieżą, hetmanem czy parą lekkich figur, król jest w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

mat królem i wieżą

6. Cechy charakterystyczne króla

Król podatny jest na ataki przeciwnika. W każdej sytuacji, w której nasz monarcha jest atakowany (szach), zgodnie z zasadami musi zareagować natychmiast i wykonać jedną z 3 akcji:

  • ruszyć się królem na nieatakowane pole,
  • zasłonić króla inną bierką,
  • zbić bierkę, która atakuje króla.
król szach
t

Czy wiesz, że?

Gracz może nie mieć możliwości wykonania żadnego legalnego ruchu. Na przykład w sytuacji, w której stracił już wszystkie inne bierki, a pola wokół króla są atakowane przez przeciwnika. Taka sytacja nazywana jest patem i uznawana jako remis, bez względu na rozmiar przewagi jednego z graczy.

7. Podsumowanie: często zadawane pytania

Gdzie stoi król w szachach? Na jakim polu?

Król białego gracza zajmuje pole e1, zaś czarnego e8. Królowie ustawieni są naprzeciwko siebie, obok swoich hetmanów.

Jak porusza się król w szachach?

Król porusza się o jedno pole w każdym kierunku. Nie może przeskakiwać innych bierek. Pole na które chce się przemieścić nie może być atakowane przez przeciwnika.

Jak bije król w szachach?

Król może zbijać bierki w każdym kierunku. Bicie to podobne jest do bicia hetmanem, z tym wyjątkiem, że król może przemieszczać się tylko o jedno pole oraz że nie może zbijać bierki bronionej przez inną bierkę. 

Czy w szachach można zbić króla?

Możliwość zbicia króla nazywana jest matem i kończy partię.

Czy możliwa jest zamiana miejscami króla z królową?

Nie. Równoczesna zamiana króla i królowej (hetmana) nie istnieje. Równoczesna zamiana króla i wieży nazywana jest roszadą.

4 komentarze

  1. Slawek

    Witam

    Uczymy się z córka grać w szachy i mam takie pytanie. Czy jeżeli gracz popełnił błąd i postawił króla na pole gdzie jest szach (np na lini na której stoi wieża przeciwnika) to czy takie zagranie kończy grę ?

    Odpowiedz
    • Szachista

      Wszystko zależy od ustalonych wcześniej zasad, na przykład na turnieju. Często jest to uzależnione od formatu rozgrywki np. w szachach klasycznych gracz w takim wypadku powinien cofnąć ruch i wykonać legalny. W krótszych formatach czasowych można stosować np. karę w formie odjęcia określonej ilości czasu na zegarze, lub taki ruch może oznaczać przegraną. Na pewno taki ruch nie kończy gry ze względu na danie mata – ewentualnie może zakończyć grę ze względu na nieprawidłowe zagranie, ale proponowalibyśmy po prostu cofnąć nielegalny ruch i poprosić o wykonanie prawidłowego.

      Odpowiedz
  2. Adrian

    Super wytłumaczone, bardzo dziękujemy – właśnie uczymy się grać, także każda wiedza przydatna!

    Odpowiedz
  3. News Portal

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *