Zaznacz stronę

Goniec w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja gońca

Goniec jest jedną z figur szachowych. Każdy gracz posiada na początku 2 gońce. Wartość gońca w szachowej skali oceniana jest na 3 (wartość podobna do skoczka). Zobacz punktację wszystkich figur w szachach.

goniec w szachach

2. Ustawienie gońców na szachownicy

Każdy z graczy posiada dwa gońce nazwywane: białopolowym oraz czarnopolowym (ze względu na kolory pól, na których się znajdują). Gońce gracza białego ustawiamy na polach c1 oraz f1, zaś gońce gracza czarnego na polach c8 i f8.

ustawienie gońców szachy

3. Ruchy gońca w szachach

Gońce poruszają się po przekątnych. Jeśli goniec znajduje się na białym polu (goniec białopolowy) to będzie poruszał się jedynie po białych polach. Goniec startujący na czarnym polu (czarnopolowy) zawsze będzie poruszał się po czarnych polach. Gońce nie mogą przeskakiwać innych bierek znajdujących się na ich torze ruchu.

ruchy gońcem

4. Bicie gońcem

Goniec może zbić bierki, które znajdują się na polach, po których się porusza. W przypadku zbicia goniec zajmuje miejsce zbitej bierki.

bicie gońcem

Na grafice powyżej zaznaczono wszystkie pola dostępne do ruchu gońcem. Pole f1 zajmowane przez czarnego piona może zostać zaatakowane. Białopolowy goniec nie może wrócić na swoje pole startowe (f1) ponieważ na drodze stoi pionek (d3).

5. Funkcja gońców

Gońce jako figury lekkie stanowią istotną rolę w obozie każdego z graczy. W trakcie gry dąży się do tego aby gońce zajmowały otwarte przekątne (nie zblokowane przez własne pionki). Dzięki temu są w stanie bronić/atakować więcej pól, a więc stanowią większe zagrożenie. Poniżej przykład aktywnych (nie zblokowanych) gońców:

aktywne gońce

oraz gońców pasywnych (nie rozwiniętych):

pasywne gońce

Gońce potrafią również uzyskiwać świetną koordynację, współpracując z pionami.

koordynacja gońca i piona

W powyższej sytuacji pion na e2 broni gońca d3 i odwrotnie.

t

Czy wiesz, że?

W grach z ustawieniem zamkniętym (łańcuchy pionowe) mobilniejsze i groźniejsze są skoczki, zaś w grach z otwartą pozycją (wiele wolnych przekątnych) duże możliwości mają gońce (szczególnie para).

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *