Zaznacz stronę

Hetman (Królowa) w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja hetmana (królowej)

Hetman (ang. queen, potocznie królowa, królówka) jest najsilniejszą figurą szachową. Każdy gracz posiada jednego hetmana. Wartość królowej w szachowej skali oceniana jest na 9 (wartość trochę niższa od dwóch wież razem i trochę wyższa niż wieża i goniec lub wieża i skoczek). Zobacz punktację wszystkich figur w szachach.

hetman królowa szachy

2. Ustawienie hetmana na szachownicy

Każdy z graczy posiada na początku rozgrywki jednego hetmana. Gracz grający białymi bierkami ustawia swoją królową na polu d1, zaś gracz grający czarnymi na polu d8.

ustawienie hetmana na szachownicy

3. Ruchy królową w szachach

Królowa może poruszać się w każdym kierunku, o dowolną liczbę pól. Jest połączeniem gońca (poruszanie na skos) oraz wieży (poruszanie w pionie i poziomie). Hetman nie może przeskakiwać innych bierek.

ruchy królową

4. Bicie hetmanem

Hetman może zbić bierki, które znajdują się na polach, po których się porusza. W przypadku zbicia królowa zajmuje miejsce zbitej bierki.

bicie hetmanem
bicie królową

5. Funkcja hetmana

Hetman jest najsilniejszą, a zarazem najcenniejszą figurą w grze. Z tego względu wielu początkujących graczy chce od samego początku partii atakować królową. Niestety w wielu wypadkach nie jest to dobra taktyka. W początkowym etapie rozgrywki hetman może być w wielu momentach atakowany przez lekkie figury i wtedy musi zmieniać swoje położenie – aby uniknąć niekorzystnej wymiany.

niekorzystne ustawienie królówki

W przykładzie powyżej hetman błyskawicznie ruszył do ataku. Niestety w przypadku ruchu czarnego gracza pionkiem z linii d będziemy musieli zmienić pozycję królowej aby nie została zbita przez gońca z c8. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku ruchu skoczka np. na pole f6 czy. W tym przypadku przeciwnik rozgrywa swoje lekkie figury, a my tracimy ruch (tempo) ponieważ musimy przestawić hetmana.

6. Cechy charakterystyczne królowej

Królowa w grze środkowej oraz końcowej, zazwyczaj dobrze czuje się na środku szachownicy. W ten sposób może atakować bardzo dużą ilość pól. Wymiana hetmanów często oznacza przejście z gry środkowej do końcowej.

zcentralizowana królowa

Zasięg ataku zcentralizowanej królowej (atakowane 27 pól)

zdecentralizowana królowa

Zasięg ataku zdecentralizowanej królowej (atakowane 21 pól)

t

Czy wiesz, że?

Dzięki promocji pionów na szachownicy może znajdować się więcej niż jeden hetman tego samego koloru. Teoretycznie jeden gracz może mieć aż 9 hetmanów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *