Zaznacz stronę

Jak grać w szachy żeby wygrać? 5 sprawdzonych porad

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

5 wskazówek, które dadzą Ci przewagę nad przeciwnikiem

jak wygrać w szachy

Emocjonująca partia szachowa miewa różne zakończenia. Czasami dwoje równych przeciwników zmaga się ze sobą tak długo, aż jeden z nich popełni drobny błąd, który przyniesie drugiemu wygraną. Innym razem sam początek gry zwiastuje brutalne zwycięstwo – figury jednego z graczy znikają jedna po drugiej. Jak grać w szachy, żeby wygrać? Odpowiedź łączy teoretyczne i praktyczne wskazówki, dzięki którym w większości przypadków nie będziesz łatwym kąskiem dla oponenta.

Jak wygrać w szachy – cel partii szachowej

szachy analiza partii

Na początku warto zdać sobie sprawę, że pojedyncza wygrana nie jest najważniejszym celem gry w szachy. Jeśli jesteś początkującym graczem, skup się na doskonaleniu swoich umiejętności i zdobywaniu wiedzy. Trening szachowy jest korzystny dla rozwoju umysłu i pozwala opanować skuteczną grę. Z czasem zwycięstwo stanie się osiągalne – wchodząc na kolejne szczeble rankingu, podsycisz ogień motywacji i zaangażowania. Na początku wędrówki bądź dla siebie wyrozumiały i pracuj systematycznie, obserwując efekty.

Celem pojedynczej partii jest zamatowanie króla przeciwnika. Takie zwycięstwo nie jest przypadkowe – cała rozgrywka przygotowuje Cię do tego, by zająć jak najlepszą pozycję w grze końcowej.

Jak zwiększyć swoje szanse w trakcie rozgrywki?

Jeśli szukasz gotowego przepisu, jak wygrać w szachy, spróbujemy Cię pokierować. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – długofalowa praca pozwoli Ci zrozumieć poniższe wskazówki i wykorzystywać je w praktyce. To właśnie zrozumienie jest kluczowe dla udanej partii szachowej. Musisz nauczyć się, czym są silne i słabe pola, jak kontrolować centrum, linie i przekątne oraz jak oceniać aktywność figur. Szeroka wiedza teoretyczna pozwoli Ci przewidywać, jak rozwinie się rozgrywka i jak ułożyć plan gry, którego przeciwnik nie rozpracuje w pierwszych kilku posunięciach.

Na co zwracać uwagę w trakcie pojedynku? Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które nie są gotową receptą, lecz ramową strukturą zwycięskiej partii.

1. Gra początkowa – przemyśl pierwsze ruchy

otwarcie szachowe

Początek partii często decyduje o jej wyniku. W pierwszej kolejności powinieneś przejąć kontrolę nad centrum szachownicy, czyli jej najważniejszą częścią. To tam toczy się zacięta walka o przewagę. Gdy Twoje pionki znajdą się w centrum, będziesz mógł decydować o dalszym toku rozgrywki. Aby opanować skuteczną grę początkową, poznawaj i analizuj otwarcia szachowe. Śledź przebieg swoich poprzednich pojedynków, aby wyłapywać popełnione błędy i unikać ich powtarzania.

2. Dąż do zajmowania dobrych pozycji

aktywne figury w szachach

Nie możesz pozwolić przeciwnikowi, aby zablokował Twoje figury i uniemożliwił zbliżenie się do króla. Bierki muszą znaleźć się na aktywnych polach, z których mogą czynnie uczestniczyć w przebiegu partii. Pionki centralne w wielu wypadkach będą cenniejsze. Skoczki także przydają się w centrum, a wieże – w centrum lub na otwartych liniach. Pamiętaj, aby zapewnić hetmanowi szerokie pole ruchu.

3. Wymieniaj figury rozsądnie – wartość bierek

wymiana figur szachy

Jak wygrywać w szachy? Z pewnością nie można łatwo oddawać wartościowych figur. Wymiana – czyli zbicie bierki przeciwnika kosztem utraty własnej – ma sens, gdy obie figury miały tę samą wartość. Decyduje o niej rodzaj figury (np. hetman ma większą wartość niż goniec) oraz jej aktywność (to, czy w danej chwili może się swobodnie poruszać). Jeśli Twój oponent oddaje figury za darmo, zawsze je zbijaj – uważając na podstęp.

Sprawdź wartość wszystkich figur szachowych.

4. Skoordynuj atak na króla przeciwnika

skoordynowany atak na króla

Mat jest zwykle wspólnym dziełem kilku bierek, które musisz odpowiednio skoordynować w trakcie rozgrywki. Jedną figurą wykonasz szach, drugą będziesz bronić figury szachującej. Przełamanie obrony przeciwnika może wymagać zgrania wielu figur, dlatego swoje ruchy planuj szeroko.

5. Broń własnego króla

bezpieczny król

W toku partii szachowej łatwo przeoczyć niektóre możliwości przeciwnika. Skupiając się na ofensywie, możesz nie zauważyć, że Twój własny król znajduje się w niebezpieczeństwie. Przygotuj mu obronę w postaci kilku sąsiednich pionków (wykonaj roszadę), aby móc skoncentrować się na ataku.

Teraz wiesz, jak wygrać w szachy – wymaga to dużej koncentracji i szczegółowego planowania posunięć, a przede wszystkim długotrwałej praktyki. Aby trening przynosił Ci jak największą satysfakcję, bądź przyjazny dla swoich przeciwników. Każda przeanalizowana przegrana zbliża Cię do zwycięstwa!

3 komentarze

 1. Magnus_Carlsen

  Dziękuję bardzo za rady bo dużo mi to na pewno da. Gra za 7 minut swój turniej i myślę że będzie dobrze 🙂
  Pozdrawiam Magnus Carlsen 🙂

  Odpowiedz
  • Siostra Magnusa Carlsena

   Haha! 😀

   Odpowiedz
 2. Hikaru

  Gram za chwilę turniej dziękuję za rady napewno mi to pomoże.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *