Zaznacz stronę

Jak grać w szachy żeby wygrać? 5 sprawdzonych porad

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

5 wskazówek, które dadzą Ci przewagę nad przeciwnikiem

jak wygrać w szachy

Emocjonująca partia szachowa miewa różne zakończenia. Czasami dwoje równych przeciwników zmaga się ze sobą tak długo, aż jeden z nich popełni drobny błąd, który przyniesie drugiemu wygraną. Innym razem sam początek gry zwiastuje brutalne zwycięstwo – figury jednego z graczy znikają jedna po drugiej. Jak grać w szachy, żeby wygrać? Odpowiedź łączy teoretyczne i praktyczne wskazówki, dzięki którym w większości przypadków nie będziesz łatwym kąskiem dla oponenta.

Jak wygrać w szachy – cel partii szachowej

szachy analiza partii

Na początku warto zdać sobie sprawę, że pojedyncza wygrana nie jest najważniejszym celem gry w szachy. Jeśli jesteś początkującym graczem, skup się na doskonaleniu swoich umiejętności i zdobywaniu wiedzy. Trening szachowy jest korzystny dla rozwoju umysłu i pozwala opanować skuteczną grę. Z czasem zwycięstwo stanie się osiągalne – wchodząc na kolejne szczeble rankingu, podsycisz ogień motywacji i zaangażowania. Na początku wędrówki bądź dla siebie wyrozumiały i pracuj systematycznie, obserwując efekty.

Celem pojedynczej partii jest zamatowanie króla przeciwnika. Takie zwycięstwo nie jest przypadkowe – cała rozgrywka przygotowuje Cię do tego, by zająć jak najlepszą pozycję w grze końcowej.

Jak zwiększyć swoje szanse w trakcie rozgrywki?

Jeśli szukasz gotowego przepisu, jak wygrać w szachy, spróbujemy Cię pokierować. Pamiętaj, że trening czyni mistrza – długofalowa praca pozwoli Ci zrozumieć poniższe wskazówki i wykorzystywać je w praktyce. To właśnie zrozumienie jest kluczowe dla udanej partii szachowej. Musisz nauczyć się, czym są silne i słabe pola, jak kontrolować centrum, linie i przekątne oraz jak oceniać aktywność figur. Szeroka wiedza teoretyczna pozwoli Ci przewidywać, jak rozwinie się rozgrywka i jak ułożyć plan gry, którego przeciwnik nie rozpracuje w pierwszych kilku posunięciach.

Na co zwracać uwagę w trakcie pojedynku? Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które nie są gotową receptą, lecz ramową strukturą zwycięskiej partii.

1. Gra początkowa – przemyśl pierwsze ruchy

otwarcie szachowe

Początek partii często decyduje o jej wyniku. W pierwszej kolejności powinieneś przejąć kontrolę nad centrum szachownicy, czyli jej najważniejszą częścią. To tam toczy się zacięta walka o przewagę. Gdy Twoje pionki znajdą się w centrum, będziesz mógł decydować o dalszym toku rozgrywki. Aby opanować skuteczną grę początkową, poznawaj i analizuj otwarcia szachowe. Śledź przebieg swoich poprzednich pojedynków, aby wyłapywać popełnione błędy i unikać ich powtarzania.

2. Dąż do zajmowania dobrych pozycji

aktywne figury w szachach

Nie możesz pozwolić przeciwnikowi, aby zablokował Twoje figury i uniemożliwił zbliżenie się do króla. Bierki muszą znaleźć się na aktywnych polach, z których mogą czynnie uczestniczyć w przebiegu partii. Pionki centralne w wielu wypadkach będą cenniejsze. Skoczki także przydają się w centrum, a wieże – w centrum lub na otwartych liniach. Pamiętaj, aby zapewnić hetmanowi szerokie pole ruchu.

3. Wymieniaj figury rozsądnie – wartość bierek

wymiana figur szachy

Jak wygrywać w szachy? Z pewnością nie można łatwo oddawać wartościowych figur. Wymiana – czyli zbicie bierki przeciwnika kosztem utraty własnej – ma sens, gdy obie figury miały tę samą wartość. Decyduje o niej rodzaj figury (np. hetman ma większą wartość niż goniec) oraz jej aktywność (to, czy w danej chwili może się swobodnie poruszać). Jeśli Twój oponent oddaje figury za darmo, zawsze je zbijaj – uważając na podstęp.

Sprawdź wartość wszystkich figur szachowych.

4. Skoordynuj atak na króla przeciwnika

skoordynowany atak na króla

Mat jest zwykle wspólnym dziełem kilku bierek, które musisz odpowiednio skoordynować w trakcie rozgrywki. Jedną figurą wykonasz szach, drugą będziesz bronić figury szachującej. Przełamanie obrony przeciwnika może wymagać zgrania wielu figur, dlatego swoje ruchy planuj szeroko.

5. Broń własnego króla

bezpieczny król

W toku partii szachowej łatwo przeoczyć niektóre możliwości przeciwnika. Skupiając się na ofensywie, możesz nie zauważyć, że Twój własny król znajduje się w niebezpieczeństwie. Przygotuj mu obronę w postaci kilku sąsiednich pionków (wykonaj roszadę), aby móc skoncentrować się na ataku.

Teraz wiesz, jak wygrać w szachy – wymaga to dużej koncentracji i szczegółowego planowania posunięć, a przede wszystkim długotrwałej praktyki. Aby trening przynosił Ci jak największą satysfakcję, bądź przyjazny dla swoich przeciwników. Każda przeanalizowana przegrana zbliża Cię do zwycięstwa!

3 komentarze

 1. Magnus_Carlsen

  Dziękuję bardzo za rady bo dużo mi to na pewno da. Gra za 7 minut swój turniej i myślę że będzie dobrze 🙂
  Pozdrawiam Magnus Carlsen 🙂

  Odpowiedz
  • Siostra Magnusa Carlsena

   Haha! 😀

   Odpowiedz
 2. Hikaru

  Gram za chwilę turniej dziękuję za rady napewno mi to pomoże.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *