Zaznacz stronę

Remis w szachach 

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

Każdy szachista z zapartym tchem dąży do wygranej. Zdarza się jednak trafić na przeciwnika, który znajduje się na tym samym lub wyższym poziomie zaawansowania. Gdy druzgocąca przewaga należy do oponenta albo nie widać końca zmagań na horyzoncie, trzeba podjąć decyzję. Walczysz do końca, czy kończysz rozgrywkę pokojowo? Czasami remis w szachach to jedyny sposób na uratowanie partii. Doprowadzić do niego można na kilka sposobów, które omówimy w tym artykule.

1. Co oznacza remis w szachach?

Konsekwencje remisu w szachach są podobne, do tych w innych dyscyplinach sportu. Żaden z graczy nie wygrywa, co ma wpływ na przebieg dalszej rozgrywki. Historia pokazuje wiele przypadków, w których arcymistrzowie szybko decydowali o remisie, zamiast doprowadzić partię do końca. Nie było to zgodne z duchem gry, dlatego zasady dotyczące pokojowego rozstrzygnięcia były wielokrotnie zmieniane.

Organizatorzy imprez szachowych przygotowują własne regulaminy, które decydują o tym, kiedy można ogłosić remis. Istnieje jednak kilka reguł, które obowiązują zawsze – również w rozgrywkach amatorskich. O pewnych sposobach na szachowy remis przeczytasz poniżej.

remis w szachach

2. Nierozstrzygnięta gra w szachy – remis w 7 przypadkach

Łatwo wyróżnić 7 przypadków, w których można lub trzeba ogłosić remis w szachach. Część sytuacji jest celowym działaniem jednego z graczy, inne mogą zaistnieć niezależnie od ich woli. Dlatego w turniejach ważna jest obecność wnikliwego sędziego, który będzie śledził zmiany na szachownicy.

1. Wystąpił pat.

2. Na szachownicy pozostało za mało bierek lub wyłącznie takie bierki, którymi nie można doprowadzić do pozycji matowej. Jest to pewne, kiedy pozostały tylko króle. Inne możliwe kombinacje to samotny król kontra król i goniec lub król i skoczek, a także król i goniec u obydwu graczy, jeśli gońce są jednobarwne. W takiej sytuacji remis jest konieczny, bo niemożliwe jest zamatowanie przeciwnika.

3. Nie można dojść do pozycji matowej za pomocą legalnych ruchów. Nawet jeśli na szachownicy pozostało sporo bierek, bywa, że żadna kombinacja prawidłowych posunięć nie doprowadzi do mata. Przykładowo łańcuch pionów może blokować dojście do króla, uniemożliwiając atak po jednej ze stron.

4. Nastąpiło trzykrotne pojawienie się tej samej pozycji. W takiej sytuacji remis nie jest konieczny, lecz jeden z graczy może go zareklamować sędziemu. W udowodnieniu powtórzeń przydaje się zapis rozgrywki.

Wieczny szach jest specyficznym rodzajem powyższej sytuacji. Oznacza, że jeden z graczy wymusza powtarzanie ruchów u przeciwnika, nieustannie szachując jego króla, a on nie może przerwać takiej sekwencji.

5. Zasada 50 ruchów oznacza, że remis w szachach można zareklamować, gdy w ciągu 50 kolejnych posunięć żaden z graczy nie poruszył pionem ani nie zbił bierki. Zdarza się to np., gdy gracz próbuje zamatować samotnego króla przy pomocy układu Król + Goniec + Skoczek i nie udaje mu się to w ciągu 50 ruchów.

6. Skończył się czas jednego lub obydwu zawodników. Sędzia decyduje o wyniku, jeśli czasu zabrakło w sytuacji nr 4 lub 5. W innych wypadkach remis jest natychmiastowy.

7. Gracze podjęli wspólną decyzję o remisie. Regulamin zawodów może zabraniać takiej zgody, jeśli nie wystąpi żaden z powyższych powodów.

Zdarza się, że przed upływem czasu sędzia nie widzi szans na wygraną któregokolwiek z graczy. Może wtedy ogłosić remis w szachach.

Warto znać powyższe zasady – gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji, wykorzystaj remis jako ostatnią deskę ratunku.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *