Zaznacz stronę

Najlepsi szachiści w historii | TOP 5 na świecie

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

TOP 5 mistrzów świata w szachach

najlepsi szachiści w historii

Gra w szachy to intelektualny sport, który kojarzy się ze spokojną rozrywką. Najlepsi szachiści w historii znani są jednak z zaciekłej rywalizacji. Szachownica jest dla nich swoistym polem walki – nie wahają się atakować, jednocześnie zachowując dokładność w planowaniu ruchów. Który ze światowych arcymistrzów jest najwybitniejszy i budzi największą grozę wśród przeciwników? Zobacz wyniki przeprowadzonego przez nas głosowania na facebooku.

głosowanie na najlepszego szachistę na świecie

Poznaj 5 szachistów, w starciu z którymi każdemu oponentowi zrzedłaby mina.

1. Bobby Fischer – mistrz świata w latach 1972-1975

szachista Bobby Fisher

Legendarny amerykański szachista Bobby Fischer był jedenastym mistrzem świata. Zasłynął z niesamowitego osiągnięcia – pokonał elitarnych przeciwników w 20 partiach z rzędu, uzyskując rekordowe pasmo zwycięstw. 7 wygranych odniósł w zawodach w Palma de Mallorca w 1970, a kolejne 13 podczas Turnieju Pretendentów w 1971. Oponentami byli Mark Tamajnow, Bent Larsen i Tigran Petrosjan. Pasmo przerwała przegrana w drugiej grze z tym ostatnim. Rok później Fischer wziął udział w „meczu stulecia” i odebrał Borysowi Spasskiemu tytuł mistrza świata.

Czym charakteryzował się szachowy arcymistrz z USA? Z pewnością obsesyjną wolą zwycięstwa. Potrafił wykorzystać nawet najmniejszy błąd przeciwnika, co widać m.in. w słynnym meczu z Petrosjanem. W rozgrywkach Fischera nietrudno zauważyć kreatywność i niezwykłe wyczucie. Doskonale radził sobie w ataku i obronie, a jego historia zainspirowała kolejne pokolenia graczy. Jego książka, Moich 60 pamiętnych partii, stała się ważną pozycją literatury szachowej.

2. Magnus Carlsen – obecny mistrz świata

szachista Magnus Carlsen - obecny mistrz świata

Pochodzący z Norwegii Magnus Carlsen nosi tytuł arcymistrza od 2004 roku – miał wtedy 14 lat. Jego ranking w 2009 roku wynosił 2800 elo, a 5 lat później pobił rekord, uzyskując najwyższą liczbę punktów w historii – 2889 elo. Jest mistrzem świata w tempie klasycznym, szybkim i błyskawicznym.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje od 2011 roku, a w 2013 pokonał ówczesnego mistrza świata Viswanathana Ananda i trzykrotnie obronił tytuł w kolejnych turniejach. W lutym 2020 osiągnął rekordową liczbę 120 zwycięstw z rzędu w klasycznych partiach.

Osiągnięcia Carlsena budzą podziw ze względu na jego młody wiek (obecnie ma 29 lat). Jego styl gry w szachy zmieniał się – jako nastolatek chętnie atakował, obecnie zaś łączy różne strategie i korzysta z szerokiego wachlarza otwarć. Jest uważany za mistrza gry pozycyjnej i podziwiany za waleczność w grze końcowej. Działa dokładnie i kalkulacyjnie. 

3. Garri Kasparow – czempion w latach 1985-1993

szachista Garri Kasparow

Talent do emocjonujących rozgrywek szachowych posiadało wielu obywateli Związku Sowieckiego. Jednym z nich był Garri Kasparow, który stał się później pierwszym mistrzem świata reprezentującym nowo powstałe państwo rosyjskie. Był nie tylko arcymistrzem szachów, ale też trenerem szachowym i działaczem politycznym. W latach 1985-1993 był niekwestionowanym mistrzem świata w szachach, a następnie odłączył się od FIDE i od 1993 do 2000 nosił tytuł mistrza świata PCA. Od 1985 czterokrotnie pokonał Anatolija Karpowa w turniejach pretendentów. Zwyciężył także w późniejszych starciach z Nigelem Shortem i Anandem.

Zdaniem wielu, w tym Magnusa Carlsena, Garri Kasparow to najlepszy szachista w historii. Do roku 2005 pozostawał numerem jeden, lecz wkrótce wycofał się z turniejów. Jego najwyższy ranking wynosił 2856. Tytuł mistrza świata otrzymał w wieku 22 lat – był więc najmłodszym czempionem. 

Kasparow jest ceniony za swą wyjątkową umiejętność studiowania szachownicy i wyczucia skomplikowanych pozycji. Dużą uwagę poświęcał otwarciom, w których jego gra była szczególnie agresywna.

4. Michaił Tal – mistrz świata w latach 1960-1961

szachista Michaił Tal

Chociaż Michaił Tal przez krótki czas nosił tytuł mistrza świata (uzyskał go w wieku 23 lat!), z pewnością był jednym z najciekawszych szachistów. Nazywano go „Czarodziejem z Rygi” ze względu na specyficzny styl prowadzenia partii. Zamiast gry pozycyjnej wykonywał intuicyjne i ryzykowne posunięcia. Poświęcał pionki, aby doprowadzić do skomplikowanych układów i często zaskakiwał przeciwnika. Brawurą i oryginalnymi koncepcjami zaskarbił sobie szacunek i sympatię publiczności.

Jego błyskotliwe ataki stały się inspiracją da kolejnych pokoleń agresywnych graczy. Michaił Tal dowodzi, że najlepsi szachiści powinni działać sprytnie i osaczać przeciwnika. Osiągał to poprzez nieustanny dynamizm i nieprzewidywalne ruchy.

5. Akiba Rubinstein – polski rekordzista

szachista Akiba Rubinstein
Najlepsi szachiści w historii to nie tylko mistrzowie świata. Na uwagę zasługuje także Polak, Akiba Rubinstein. Uważany za jednego z prekursorów nowoczesnej gry pozycyjnej, wielokrotnie triumfował w turniejach – największe zwycięstwa odniósł w latach 1907-1912. Przez pewien czas uważano go za najsilniejszego szachistę, lecz brakowało mu funduszy, by stoczyć walkę o mistrzostwo świata. W 1912 roku pobił jednak niezwykły rekord. W ciągu jednego roku zwyciężył w 5 międzynarodowych turniejach szachowych. Na jego cześć nazwano wiele wariantów otwarć szachowych.

Słynnych szachistów było bardzo wielu, lecz opisani powyżej z pewnością należą do tych, których warto znać. Rozegrane przez nich partie szachowe zostały odtworzone tutaj: https://www.chess.com/pl/games.

A kto według Ciebie był/jest najlepszym na świecie szachistą? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *