Zaznacz stronę

Czym jest bicie w przelocie (en passant)?

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Definicja bicia w przelocie

Bicie w przelocie (fr. en passant) polega na wykonaniu specjalnego rodzaju bicia, możliwego do wykonania tylko i wyłącznie pionkami. Aby do takiego rodzaju bicia mogło w ogóle dojść musi być spełnione kilka warunków. Tak przepisy gry w szachy (FIDE) definiują bicie w przelocie: 

bicie w przelocie en passant

Pionek, który został przesunięty z pozycji wyjściowej o dwa pola, może zostać zbity przez pionka przeciwnika znajdującego się w tym samym rzędzie i na sąsiedniej linii, tak jakby ten poruszył się jedynie o jedno pole.

Aby do takiego rodzaju bicia mogło w ogóle dojść musi być spełnione kilka warunków.

2. Warunki bicia w przelocie:

Pionek przeciwnika ruszył się właśnie o dwa pola z pozycji wyjściowej

En passant możliwe jest do wykonania tylko i wyłącznie od razu po ruchu odpowiednim pionkiem przez przeciwnika. Jeśli nie zdecydujesz się na ten rodzaj bicia od razu, w następnym ruchu nie będziesz już mógł go wykonać.

Twój pionek znajduje się na 5 rzędzie (grając białymi) lub 4 rzędzie (grając czarnymi)

bicie w przelocie białe i czarne

W powyższym przykładzie w razie ruchu o dwa pola pionka z b7 na b5 biały swoim pionkiem na c5 może dokonać bicia en passant. Czarne na e4 również mają taką możliwość w przypadku ruchu białego pionka z d2 na d4.

3. Przykład bicia w przelocie (en passant)

Grasz białymi

bicie w przelocie białymi

Przed chwilą zagrałeś ruch pionkiem z a4 na a5. Twój przeciwnik rusza swojego pionka o dwa pola, z e2 na e4 pomijając przy tym atakowane przez Ciebie pole e3. Decydujesz się na bicie w przelocie d:e3 (e.p.).

Grasz czarnymi

bicie w przelocie czarnymi

Twój pionek znajduje się na d4. Przeciwnik rusza swoim pionkiem z e2 na e4 mijając atakowany przez Ciebie punkt e3. Bijesz en passant d:e3 (e.p.).

t

Czy wiesz, że?

Bicie w przelocie jest jedynym biciem, w którym bierka atakująca nie staje na polu, na którym znajdowała się zbita bierka.

2 komentarze

  1. Justyna

    Fajnie i prosto wyjaśnione!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *