Zaznacz stronę

Obrona Sycylijska w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Podstawy obrony sycylijskiej

debiut obrona sycylijska

Obrona sycylijska polega na kontroli centrum – przede wszystkim jednego, ważnego pola, jakim jest d4. Jest to popularny i bardzo solidny debiut grany czarnymi bierkami.

2. Najpopularniejsze warianty obrony sycylijskiej

Obrona sycylijska jest otwarciem z największymi możliwościami dla osób agresywnie grających czarnymi – nie bez powodu więc cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej spotykanymi wariantami jest wariant Klasyczny, Najdorfa oraz wariant Smoka II. Czym się różnią?

Obrona sycyliska – wariant smoczy

Wariant Smoka charakteryzuje się posunięciem 5. g6. Powstają wówczas pozycje z obustronnymi rozszadami, obie strony dokonują wielu ataków. Wyjściowa pozycja to: e4 c5, Sf3 d6, d4 cd4, Sxd4 sf6, Sc3 g6. Jest to forsowny i podstępny wariant, którego odgałęzienia mogą sięgać poza 20 ruch.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, g6
obrona sycylijska wariant smoczy czarne

Obrona sycyliska – wariant klasyczny

Wariant klasyczny jest całkiem podobny – różni się jedynie piątym posunięciem, w którym w ruch idzie skoczek Sc6.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, Sc6
obrona sycylijska wariant klasyczny

Obrona sycyliska – wariant Najdorfa

W wariancie Najdorfa jest to Sc3 a6.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, a6
obrona sycylijska wariant najdorfa

3. Pułapki w obronie sycylijskiej

Obrona sycylijska w szachach wiąże się również z pewnymi pułapkami. Grając wariantem Smoka II możemy obawiać się odpowiedzi, jaką jest wariant Maroczego. Stanowi faktyczne zagrożenie i jest skuteczną bronią białych. W przypadku struktury Scheveningen możemy spodziewać się ataku Keresa, czyli kolejności: e4 c5, Sf3 e6, d4 cxd, S:d4 Sf6, Sc3 dg, g4.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, e6
 3. d4, cxd4
 4. S:d4, Sf6
 5. Sc3, e6
 6. g4?!
atak keresa

Dla czarnych zagrożenie może również stanowić Gambit Morra. W takiej sytuacji zaleca się odpowiedzieć: e4 c5, d4 cxd, c3 d3. 

atak keresa

Nierzadko również spotyka się z różnymi unikami, takimi jak: 2. Sc3, 3. c3 bądź 2. Sf3, 3. Gb5. Wówczas dla czarnych dobrą reakcją będzie e6. 

uniki w obronie sycylijskiej

Jeśli króla atakuje hetman, należy uważać na groźbę wiecznego szacha. Wygrywająca pozycja nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia.

4. Wskazówki, czyli o czym należy pamiętać?

Obrona sycylijska choć cieszy się skutecznością, nie może być stosowana w tej samej formie w każdym pojedynku. Jeśli gramy wariantem Smoczym, warto czasem grę urozmaicić i zaskoczyć przeciwnika, stosując przyspieszoną wersję tego wariantu.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, Sc6
 3. d4, cxd4
 4. Sxd4, g6
obrona sycylijska wariant smoczy

Grając obronę sycylijską, powinniśmy znać nie tylko same warianty, ale przede wszystkim koncepcje gry i typowe struktury które powstają w otwarciu, a także charakterystyczne końcówki. To bardzo ważna wskazówka – dzięki niej będziemy w stanie przewidzieć kolejny krok przeciwnika, a także się na niego przygotować.

W obronie sycylijskiej wszystko dzieje się bardzo szybko i musimy być na to przygotowanym. Czarne przejmują inicjatywę od samego początku. Przyda się tutaj wiedza teoretyczna – skoro prowadzisz grę, musisz robić to dobrze. Nie panikuj i nie wycofuj się.

Jeśli przeciwnik wykona ruchy pionkami d oraz e w celu walki o dominację w centrum szachownicy, musimy zachować przede wszystkim rozsądek. Jak w każdym wariancie obrony – nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, częstym jednak błędem w obronie sycylijskiej jest “odkrywanie” króla. Zanim więc zaryzykujemy, musimy przemyśleć swoją decyzję.

6 komentarzy

 1. Zimt

  Na tej stronie jest duży błąd. Tak dokładnie chodzi o ruch Sf3. Albo jest błąd w zapisie partii i powinien być zapisany ruch Sc3, albo błąd jest na zdjęciu szachownicy. Piszę o wariancie smoczym.

  Odpowiedz
  • Szachista

   Witaj, dzięki za czujność. Błąd był w ruchu 3. cxd4 zamiast cxd5.

   Odpowiedz
  • Piotr

   Pierwsze cztery diagramy są lustrzane – szachownice są od h do a i hetmany są w prawych połówkach 🙂 To ta sama gra, tylko figury inaczej ustawione.

   Odpowiedz
   • Piotr

    E, nie sorry, głupek ze mnie. Proszę zignorować komentarz wyżej albo go usunąć 🙂 Zasugerowałem się komentarzem o błędzie. Pozdrawiam

    Odpowiedz
 2. człowiek_bułka

  co ten pion na schemacie robi na g1, to chyba obrona sycylijska wariant Corleone

  Odpowiedz
  • Gadus

   Skacze o dwa pola, więc musi się rozpędzić

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *