Zaznacz stronę

Obrona Sycylijska w szachach

figury szachowe
nauka gry w szachy
szachy

1. Podstawy obrony sycylijskiej

debiut obrona sycylijska

Obrona sycylijska polega na kontroli centrum – przede wszystkim jednego, ważnego pola, jakim jest d4. Jest to popularny i bardzo solidny debiut grany czarnymi bierkami.

2. Najpopularniejsze warianty obrony sycylijskiej

Obrona sycylijska jest otwarciem z największymi możliwościami dla osób agresywnie grających czarnymi – nie bez powodu więc cieszy się tak dużą popularnością. Najczęściej spotykanymi wariantami jest wariant Klasyczny, Najdorfa oraz wariant Smoka II. Czym się różnią?

Obrona sycyliska – wariant smoczy

Wariant Smoka charakteryzuje się posunięciem 5. g6. Powstają wówczas pozycje z obustronnymi rozszadami, obie strony dokonują wielu ataków. Wyjściowa pozycja to: e4 c5, Sf3 d6, d4 cd4, Sxd4 sf6, Sc3 g6. Jest to forsowny i podstępny wariant, którego odgałęzienia mogą sięgać poza 20 ruch.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, g6
obrona sycylijska wariant smoczy czarne

Obrona sycyliska – wariant klasyczny

Wariant klasyczny jest całkiem podobny – różni się jedynie piątym posunięciem, w którym w ruch idzie skoczek Sc6.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, Sc6
obrona sycylijska wariant klasyczny

Obrona sycyliska – wariant Najdorfa

W wariancie Najdorfa jest to Sc3 a6.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, d6
 3. d4, cd4
 4. Sxd4, Sf6
 5. Sc3, a6
obrona sycylijska wariant najdorfa

3. Pułapki w obronie sycylijskiej

Obrona sycylijska w szachach wiąże się również z pewnymi pułapkami. Grając wariantem Smoka II możemy obawiać się odpowiedzi, jaką jest wariant Maroczego. Stanowi faktyczne zagrożenie i jest skuteczną bronią białych. W przypadku struktury Scheveningen możemy spodziewać się ataku Keresa, czyli kolejności: e4 c5, Sf3 e6, d4 cxd, S:d4 Sf6, Sc3 dg, g4.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, e6
 3. d4, cxd4
 4. S:d4, Sf6
 5. Sc3, e6
 6. g4?!
atak keresa

Dla czarnych zagrożenie może również stanowić Gambit Morra. W takiej sytuacji zaleca się odpowiedzieć: e4 c5, d4 cxd, c3 d3. 

atak keresa

Nierzadko również spotyka się z różnymi unikami, takimi jak: 2. Sc3, 3. c3 bądź 2. Sf3, 3. Gb5. Wówczas dla czarnych dobrą reakcją będzie e6. 

uniki w obronie sycylijskiej

Jeśli króla atakuje hetman, należy uważać na groźbę wiecznego szacha. Wygrywająca pozycja nie będzie miała tutaj żadnego znaczenia.

4. Wskazówki, czyli o czym należy pamiętać?

Obrona sycylijska choć cieszy się skutecznością, nie może być stosowana w tej samej formie w każdym pojedynku. Jeśli gramy wariantem Smoczym, warto czasem grę urozmaicić i zaskoczyć przeciwnika, stosując przyspieszoną wersję tego wariantu.

Zapis partii:

 1. e4, c5
 2. Sf3, Sc6
 3. d4, cxd4
 4. Sxd4, g6
obrona sycylijska wariant smoczy

Grając obronę sycylijską, powinniśmy znać nie tylko same warianty, ale przede wszystkim koncepcje gry i typowe struktury które powstają w otwarciu, a także charakterystyczne końcówki. To bardzo ważna wskazówka – dzięki niej będziemy w stanie przewidzieć kolejny krok przeciwnika, a także się na niego przygotować.

W obronie sycylijskiej wszystko dzieje się bardzo szybko i musimy być na to przygotowanym. Czarne przejmują inicjatywę od samego początku. Przyda się tutaj wiedza teoretyczna – skoro prowadzisz grę, musisz robić to dobrze. Nie panikuj i nie wycofuj się.

Jeśli przeciwnik wykona ruchy pionkami d oraz e w celu walki o dominację w centrum szachownicy, musimy zachować przede wszystkim rozsądek. Jak w każdym wariancie obrony – nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, częstym jednak błędem w obronie sycylijskiej jest “odkrywanie” króla. Zanim więc zaryzykujemy, musimy przemyśleć swoją decyzję.

3 komentarze

 1. Zimt

  Na tej stronie jest duży błąd. Tak dokładnie chodzi o ruch Sf3. Albo jest błąd w zapisie partii i powinien być zapisany ruch Sc3, albo błąd jest na zdjęciu szachownicy. Piszę o wariancie smoczym.

  Odpowiedz
  • Szachista

   Witaj, dzięki za czujność. Błąd był w ruchu 3. cxd4 zamiast cxd5.

   Odpowiedz
 2. człowiek_bułka

  co ten pion na schemacie robi na g1, to chyba obrona sycylijska wariant Corleone

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *